ENÜREZİ: ÇOCUKLARDA İDRAR KAÇIRMA

 

Enürezi, idrarın istem dışı olarak kaçırılmasıdır. Çocuklarda sık olarak görülen bir rahatsızlıktır. Çocuklar, 3-5 yaşları arasında idrarlarını gündüz – gece kontrol edebilecek kas olgunluğuna tamamen erişmişlerdir. Sadece gece görülen idrar kaçırmasının yanı sıra; çocuklar bazen ayaklarını üşütebilirler, gece sıvı gıdaları fazla alabilirler ya da oyuna dalabilirler, bu gibi durumlarda da idrar kaçırması görülebilir; bunlar dikkatle takip edilmelidir.

 

Öncelikle;

Çocukta doğuştan bir kusur olup olmadığı, kas işlevlerinin gelişip gelişmediği ve sistit tarzı bir hastalığı olup olmadığını öğrenmek için bir çocuk doktoruna başvurmak gereklidir.

 

Oluş Nedenleri;

*Yapılan araştırmalar idrar kaçırma sorunun da ailesel bir yatkınlık olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle fiziksel muayene önemlidir.

*Aşırı temiz, titiz, düzenli annelerin çocuklarına yaptıkları baskılara karşı olarak çocukların idrar kaçırarak tepki verdikleri bilinmektedir.

*İdrar kaçırma, yeni doğan kardeşe verilen bir tepki olabilir.

*Aile de yaşanan ölüm, hastalık olayları ya da kavgalara karşı verilen bir tepki olabilir.

*Ailenin aşırı koruyucu bir şekilde davranması ile çocuğun “bebeksi” kalma eğilimi olabilir.

*Taşınma, okula başlama, okul değiştirme, arkadaşlardan ayrılma gibi çevresel değişiklere karşı bir tepki olabilir.

 

Ne yapmalıyız?

Doktor kontrolünden geçildikten sonra, çocuğun bu davranışı “neden?” yaptığını çözmeye çalışmak gereklidir. Çocuklarda en sık görülen idrar kaçırma nedeni aslında ailelerin tuvalet eğitimi verilirken, çocuklarının bezlerini gündüz çıkarıp gece bağlamaya devam etmiş olmalarıdır. 3 yaşından sonra çocukların hala gece bezi kullanmaları onların özgüven duygularını zedelemektedir. Bu nedenle idrar kaçırma sorunu olan çocuğa bez takmak, sorunu çözmek yerine ertelemek ve arttırmak demektir.

 

Belirtilerinden çok utanan çocuğa öncelikle bunun atlatılabilecek bir durum olduğunu, tuvaletini kontrol etmeyi öğrenebileceğini söylemek gereklidir. Eğer biz büyükler çocuğa güvenirsek O da kendisine güvenecektir. Çocuğun bez kullanmaktan rahatsız olması ve vazgeçmek istemesi, tedavi de rol oynaması çok önemlidir. Öncelikle, çocuğu utandırmadan, motive etmek gerekir.

 

Aileler, çocuklarını idrar kaçırdığı ve bez kullandığı için azarlamamalı, başkalarının yanında recide etmemelidir. Bunlar kaygıya neden olur ve idrar kaçırma için zemin oluşturan şeylerden en önemlisi de kaygıdır.

Aynı şekilde, çocuğa bebeksi davranmak, yemeğini yedirmek, kıyafetlerini giydirmek, sorumluluk vermemek, sınır koymamak da çocuğun büyümüş olduğunu fark etmesine engel olur. Çocuğu öperek severek bezlemek, aşırı ilgi göstermek de annenin sevgisini üzerinde tutabilmek için idrar kaçırmaya neden olur.

Bu iki aşırı davranıştan kaçınmak ve kararlı olmak gereklidir.

 

Çocuk yeteri kadar motive edilip bu durumu değiştirmek istediği zaman, O’na “kendi kendisini” kontrol edebilmesi için fırsat sunmak gereklidir. Burada, kontrolü elde tutma hissi çocuklar için önemlidir.  Haftalık bir tablo kullanılıp kuru kalkılan her gün için gülen yüz, ıslak kalkılan günler için üzgün yüz yapıştırması istenebilir. 3 gülen yüz için küçük bir ödül, 5 gülen yüz için orta ödül, 7 gülen yüz için büyük ödül verileceği söylenmeli ve 7 gülen yüz için çocuk motive edilmelidir.

 

Bunun yanı sıra çocuk psikiyatrisine başvurup ilaç kullanımı yapılabilir. Ayrıca idrar kesesinin tonusunu ve kapasitesini arttırmak için, çocuğa tuvaleti geldiği zaman, bir süre tutması öğretilir ve bu süre giderek arttırılır.

 

İdrar kaçırma olan enürezi, çocukların sık kullandığı bir “tepki”dir. Aslında, anne- babalar iyi birer gözlemci olup çocuklarının isteklerine uygun yanıtlar verdiğinde ve sabırlı olduğunda bu rahatsızlık ortadan kalkmaktadır. Unutmamak gerekir ki, idrar kaçırmayı engellemekten ziyade çocuğun bize anlatmak istediği, buna neden olan olayları çözmek gerekmektedir.

 

Sağlıklı günler dilerim.

 

Psikolog Gizem OZAN.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !